جایگاه اخلاق در ورزش

نشست تخصصی «جایگاه اخلاق در ورزش» با حضور ارزشمند دکتر احد فرامرز قراملکی، دکتر محمدعلی قره و گروهی از فضلای حوزوی و دانشگاهی در مورخه هفتم دی ماه 1396 خورشیدی در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

 

 اولین سخنران این نشست دکتر محمدعلی قره استاد دانشگاه تربیت معلم تهران و دانشیار دانشگاه پیام نور قم و مولف چندین اثر از جمله:مبانی فلسفی و تاریخی ورزش، اردوهای تربیتی و آموزش دو و میدانی بود. وی در بخشی از سخنانش ضمن اشاره به جایگاه ورزش در سلامت بشر، به اهمیت ورزش از جنبه دینی پرداخت و روایتی از پیغمبر اسلام که می فرماید: «المُؤمِنُ القَویُّ خَیرٌ وَ أحَبُّ إلَی اللهِ مِنَ المُؤمِنِ الضَّعیفِ» (صحیح مسلم، ج 8 ، ص 56) مؤمن نیرومند نزد خداوند بهتر و محبوب تر است از مؤمن ضعیف است؛ را نقل نمود. 

وی خاطرنشان کرد: مسئله اخلاق و ورزش خدمات متقابلی به هم ارائه می‌دهند و یک فعالیت یک سویه نیست، دو بال اخلاق و عمل عامل رشد انسان می‌شود. مسائل اخلاقی و پرورش بعد روحانی دارای اهمیت بالایی است. ورزش تا اندازه زیادی ارزش اثربخشی حوزه‌ها را بالا می برد و موجب جلب و جذب جوانان می‌شود. نقش و قدرت اخلاقی در سلامتی انسان بسیار پر رنگ است. در کشور ما مردم متاسفانه به پوسته ورزش نگاه می‌کنند و معمولا تماشاگر، شنونده و خواننده ورزش هستند، ولی ورزش نمی‌کنند. ورزش به عنوان فعالیت اخلاقی مطرح نیست و حتی غیر اخلاقی است. حوزه ورزش کم اهمیت دانسته می‌شود. از آنجایی‌که وظیفه حوزویان تربیت انسان هاست و ورزش نیز از جاذبه خوبی برخوردار است، باید از این کانال وارد شد و به ورزش اخلاق داد. 

اکسیژن، غذا، آب، خواب و ورزش نیازهای بدن انسان هستند، ما به تمام این نیازها به جز ورزش توجه می‌کنیم. مسئله ورزش بدون شک با سلامتی انسان رابطه تنگاتنگی دارد. در اخلاق، سلامتی و هنر دیگرخواهی است. ورزش قسمت عملی تربیت است و میدان ورزش میدان تربیت است. این میدان ورزش است که تمرین شکست و پیروزی را به انسان می‎دهد. نخستین گام برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی، ورزش همگانی است. در این نوع از ورزش، اثر بخشی بالا می‌رود و هزینه درمان پایین می‎آید. البته مهم ترین کار در ورزش انسان، تصمیم گیری است.

 

دومین سخنران این نشست دکتر احد فرامرز قراملکی استاد تمام گروه کلام و فلسفه اسلامی دانشگاه تهران و مولف بیش از بیست اثر چاپی از جمله کتاب های: اخلاق حرفه ای، درآمدی بر اخلاق حرفه ای، قدرت انگاره، و امامت پژوهی و همچنین ده ها مقاله تخصصی در موضوعات اخلاق، فلسفه، منطق و ... بود. 

دکتر فرامرز قراملکی عنوان کرد: اخلاق و ورزش نسبت دو سویه با هم دارند. یک سری خدماتی را ورزش به اخلاق و یک سری خدماتی را اخلاق به ورزش می‌دهد. اخلاق و ورزش دو انگاره دارد. این دو به عنوان یک گستره معرفتی شناخته می‌شوند. برخی از ورزشکاران متاسفانه در کارهای ناروا ستاره و الگو می شوند. جامعه نیاز دارد که ورزشکارانی با اخلاق داشته باشد. همانگونه که سرنوشت سلامت مردم بر عهده بیمارستان است، سرنوشت ورزش نیز بر دوش سازمان اعم از باشگاه و سیاست گذاران است. سازمان همچون یک رودخانه پر حرکتی است که افراد در آن شناور هستند. رهبری یک سازمان با یک ورزشکار تفاوت دارد. 

حرفه ورزش یک هرم چهار لایه دارد. پایین‌ترین بخش این هرم ورزشکاران هستند، اما لایه‌های بالا باشگاه‌هایی هستند که ورزشکاران ما را تربیت می‌کنند. یک ارتباط رفت و برگشت معکوس بین ورزشکاران و باشگاه‌ها وجود دارد. خدماتی که اخلاق به ورزش می دهد دو رهیافت دارد. در رویکرد نخست که اخلاق سازمانی است، شامل اخلاق در سیاست‎های کلان سازمان، کمیته‎های اخلاقی در ورزش، رهبران فدراسیون‎ها و اخلاق مدیریت باشگاه هاست. ما در این حوزه‌ها هیچ کاری نکرده‎ایم و یک برنامه مدونی در این زمینه نداریم. وزارت ورزش جدی به میدان آمده است که به بحث اخلاق بیشتر توجه کند. ما باید در این زمینه پژوهش بیشتری کنیم. 

اخلاق فردی شامل اخلاق ورزشکاران، مربیان، داوران، کادر فنی و مدیران می‌شود. ما به طور سنتی در مورد اخلاق ورزشکاران کتاب هایی داریم ولی این کافی نیست. اخلاق ورزش به لحاظ محتوایی دو حوزه دارد. مسئولیت های اخلاقی داور، مربی و... و همچنین مسئولیت های اخلاقی باشگاه که باید مدون باشد. 

در پایان فضلای حاضر در جلسه، موضوعات زیر را برای تحقیق در اخلاق ورزشی پیشنهاد کردند: 

مبانی قرآنی ورزش، مبانی فقهی ورزش، آسیب شناسی اخلاق ورزشی، اصول و بایسته های عمومی رشته های ورزشی، چیستی اخلاق ورزشی، تاثیر انگاره ها در اخلاق ورزشی، اخلاق ورزشی بانوان، اسوه های اخلاقی در ورزش و ... .

/ 0 نظر / 239 بازدید