واکاوی چیستی مفهوم و مصادیق معروف و منکر آماده چاپ و نشر است

    در بخشی از مقاله «واکاوی چیستی مفهوم و مصادیق معروف و منکر و گستره آن» نوشته رسول سعیدی زاده آمده است:

    امر به معروف و نهی از منکر دو فرع مهم از فروع دین در نزد مسلمانان است. امر به معروف، فرمان دادن به هر کاری است که عقل و شرع آن را خوب بداند؛ و نهی از منکر، باز داشتن و نهی کردن از هر کاری است که عقل و شرع آن را بد بداند. از نظر قرآن تمامی حقوق ها در قلمرو امر به معروف و نهی از منکر قرار دارند.

   امر به معروف و نهی از منکر یکی از ابزارهای ترویج دین اسلام و مذهب شیعه بوده و می­تواند در مقابله با تهاجم فرهنگ بیگانه کاربرد داشته باشد. در جامعه کنونی کشور ایران، این دو فریضه بر اثر ورود فرهنگ غربی، روز به روز کم رنگ شده و دور نیست اگر گفته شود در حال جان باختن است. توصیه می­شود این دو واجب در کنار واجبات دیگری مثل نماز که ترویج آن مورد اهتمام دولت است، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

   وارد کردن مطالب مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر در کتاب های تحصیلی کودکان؛ اهتمام مبلغین اعم از روحانیون و غیر آنان، در مجالس و منابر، رادیو و تلویزیون، شبکه ها و کانال های اجتماعی به ویژه تلگرام و اینستاگرام؛ دعوت و اجرای نظامند در ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی با استفاده از ابزار های مانند تشویق و تنبیه؛ تقویت آمران به معروف و ناهیان از منکر مساجد محلات به روش های مختلف، مثل پشتیبانی قضایی و...از جمله راه های است که می توان این دو فریضه را در جامعه استوار ساخت. 

 

/ 0 نظر / 69 بازدید